Тверді побутові відходи утворюються в процесі нашої життєдіяльності. Тому найважливіше, що ми можемо зробити для нащадків – не накопичувати їх, сортувати та вчасно утилізувати.
Львів має всі шанси стати масштабним прикладом для всієї України у сфері поводження з ТПВ. У Львові багато вже зроблено. Органічні відходи сортуються ще з 2018 року. ПЕТ-пляшки – ще з початку 2000 років. Постійно удосконалюємо роздільний збір і приймання побутової техніки, будівельних відходів, негабаритних відходів, склотари тощо. До цього вже звикло багато львів’ян та гостей міста.
На підприємстві ЛКП «Львівспецкомунтранс», яке я очолюю, є навіть такий волонтерський проєкт, як сортування бляшанок для виготовлення окопних свічок. Це теж зменшує кількість таких відходів, навантаження на ті ж полігони, і є пряма користь від цього проєкту. І це також є прикладом роздільного збору, який ми налагодили. Вірю, що львів’яни, у такий спосіб, допомагають військовослужбовцям.
Львів, продовжуючи різноманітні тенденції, має стати прикладом для всієї України. Хочу розповісти також про ще один наш проєкт роздільного сортування відходів у загальноосвітніх закладах. І мене це неабияк надихає та мотивує, коли бачу як зростає кількість екологічно свідомих львівʼян серед найменших. Ми запровадили цей проєкт у 18 школах міста Львова. І це тільки початок!
Ми концентруємося зараз на школах, але хочемо цей проєкт розширити і на дошкільні навчальні заклади, щоб малята змалку вчилися, як правильно сортувати сміття і бачили це наочно.
Також у Львові змінюється культура утилізації будівельних, негабаритних відходів та старої техніки. Мешканці Львівської ТГ з 2018 року самостійно привозять негабаритні та будівельні відходи до нас на Жовківську, 18, де працівники ЛКП «Львівспецкомунтранс» зважують відходи та передають на утилізацію.
А що каже буква закону щодо управління ТПВ в Україні? Запитаєте ви
Попереду ще багато роботи в реалізації «сміттєвої реформи», але правильний старт розпочато 20 червня 2023 року, коли Верховна Рада України ухвалила законопроєкт №2207-1-д «Про управління відходами». Цей Закон повинен покращити культуру поводження з відходами та зробить довкілля безпечнішим.
Відповідно до нового закону «Про управління відходами», який вступив в дію 9 липня 2023 року, впродовж шести місяців з моменту прийняття закону, територіальні громади з чисельністю населення понад 500 тисяч осіб мали визначити адміністраторів послуги з управління побутовими відходами. Таке підприємство визначено і у Львові.
Суть роботи адміністратора полягає в тому, що відповідно до ст. 32 Закону, адміністратор послуги з управління побутовими відходами: забезпечує функціонування муніципальної системи управління побутовими відходами, укладає за дорученням органу місцевого самоврядування договори із суб’єктами господарювання та споживачами, створює єдину інформаційну базу споживачів для здійснення нарахувань за надану послугу; проводить претензійно-позовну роботу з боржниками та здійснює розрахунок середньозваженого тарифу.
Тому що чекає на львів’ян?
По-перше, соціальна справедливість – платять всі однаково. Адже загальновідомо, що зараз є будинки різних форм власності, які надають послуги на різних умовах. Новий закон врегулює це питання, адже передбачає не лише обов’язкове сортування відходів, а й єдину ціну за надані послуги для всіх, незалежно від перевізника чи в якому будинку проживає мешканець.
Забір ТПВ має відбувається щоденно, при температурі навколишнього середовища понад 5 градусів. А не так, як роблять деякі перевізники, знижують ціну, і не забирають ТПВ щоденно. Відтак, та кількість сміття, яка накопичується в контейнерних майданчиках, залишається зазвичай для вивезення за комунальним перевізником. Адже мешканець просто залишає сміття там, де є вільне місце, бо найчастіше контейнери різних компаній стоять поруч.
Завдяки Закону України «Про управління відходами», перевізники будуть між собою конкурувати лише якістю виконання робіт, а не різним тарифом. Конкуренція повинна бути здоровою!
Львів – має стати прикладом у наведенні порядку в сфері поводження з ТПВ. Починаємо зі соціальної справедливості. Тобто, щоб всі мешканці Львова, платили однаково, незалежно від того, в якому будинку проживають.
По-друге, доступність контейнерних майданчиків та поділ на кластери – зони обслуговування клієнтів. В місті потрібно переглянути місця розташування всіх контейнерних майданчиків. Я особисто відпрацював як вантажник, подивився на цю роботу зі середини, і найскладніше у нашій праці – це доступність контейнерних майданчиків. Радше навпаки, майданчики часто розташовані у недоступних місцях. А це дуже заважає нормальному доїзду для спецтранспорту зі збору сміття та створює незручності мешканцям.
Контейнерні майданчики повинні бути легкодоступними для мешканців з врахуванням принципів інклюзивності, і для перевізників. Також, поділ на кластери унеможливить ситуацію, коли на один контейнерний майданчик протягом доби приїжджає декілька сміттєвозів різних перевізників.
Однаковий тариф, здорова конкуренція – такі новації ми очікуємо вже незабаром. Передбачається багато інших цікавих змін у сфері поводження з відходами, про це у наступних блогах.
Переконаний, що втілювати зміни легко там, де є спільне бачення, розуміння процесів та взаємопідтримка. І я радий, що працюю в такій команді однодумців, для яких важлива екологічна безпека і чистота нашого гостинного Львова.
ДЖЕРЕЛО: zaxid.net/blogi_tag50977/